Anahtarsız arabalar, iki antenin yardımıyla zahmetsizce çalınıyor

Anahtarsız arabalar hiç kuşku yok ki bildiğimiz klasik arabalardan çok daha pratik. Yola çıkmak için anahtarı deliğe sokmakla, çevirmekle vs. hiç uğraşmadan, sadece düğmeye basıyoruz ve yola koyuluyoruz. Peki ya güvenlik ne alemde?

Aranızda eğer bu tür bir arabaya sahip olan ya da bu tür bir araba almayı düşünenler varsa bizce satın alma kararlarını bir kez daha gözden geçirsinler. Neden diyecek olursanız, teknolojik hırsızlar için bulunmayan bir nimet çünkü bu tür araçlar.

Technologyreview sitesinin aktardığı bir habere göre İsviçre ETH Zurich’te görevli bir araştırma ekibi, hiç kapıyı aşındırmadan, camı vs. kırmadan, kısaca ne alarm ne de yakalanma tehlikesi olmadan sadece ellerindeki antenler yardımı ile arabaları kolayca çalıştırmayı başarmışlar. Çünkü bu tür anahtarsız giriş sistemine sahip olan yeni teknoloji araçlar, sadece araçla eşlenik bir anahtar kumandası tarafından tanılanabilen düşük dereceli bir sinyal yayıyorlar. Bu kumanda ile aracın arasındaki uzaklık sinyali tanılayabilecek kadar yakın mesafeda olduğu zaman da kapıların otomatik olarak açılması ve arabanın düğmesine basılıp aracın çalıştırılması için otomatik biçimde komut veriyor.Fakat çalışmanın ortaya koyduğu sonuç şu ki, bu kumandaların şifreli olması herhangi bir anlam ifade etmiyor. Çünkü araştırmacıların keşfine göre, hırsızların ellerindeki antenler sayesinde aracın beyni dışarıdan basılan herhangi bir kumandanın kendisinin eşlenik kumandası olduğunu zannedip komutu yerine getiriyor ve kapıları açıp aracı çalıştırıyor.

Bu hırsızlığı yapabilmek için gerekense sadece iki tane anten. Antenlerden birisi arabanın yakınında iken diğeri ise kumandayla ile 8 metre kadar bir yakınlıkta olması gerekliliği söz konusu. İşte bu sayede kumandanın yakınındaki anten kumandadan kendisine erişen sinyalleri alıp aracın yanından diğer antene ulaştırıyor. Sonrası ise malum…

Araştırma ekibi, ilgili çalışmasında 8 farklı üreticinin 10 farklı modeli üzerinde giriştikleri testlerin hepsinde de başarılı olmuşlar. Yani eğer bu tür bir arabaya sahipsek böylesi bir hırsızlık girişiminden kurtulmamamız neredeyse imkansız. ‘Neredeyse’ imkansız dememizin sebebi ise, eğer araç kumandamızı sinyallerin yayılmasını engelleyecek bir kı

lıfla kaplarsak hırsızların da doğal olarak girişimlerinden elleri boş dönecek olmaları.

Peki bu tür bir durumla nerede karşılaşabiliriz mesela?

Örneğin aracımızı yakın bir yere park edip markete yahut bir yere yemek yemek yemeye gittik. İkili bir takım çalışması neticesinde hırsızlardan birisinin yakınımıza ilişmesi yetiyor da artıyor bile. Sonra diğer hırsız da çalışan arabayı kapıp gidiyor!

Yani sözün özü, yukarıda da dediğimiz gibi eğer bu tür araç varsa altınızda aman diyelim, kılıfla kaplayın kumandanızı.

Site Footer